SOUKROMÁ VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ
generálním partnerem školy je Město Znojmo
Home > Mezinárodní vztahy > Zahraniční praxe studentů > Zdeněk Rokos – Košice – Slovensko

Zdeněk Rokos – Košice – Slovensko


Den 1, ale hlavně den 2 – DOPLNĚNO

Když nad tím tak přemýšlím, tak snad ani nevím, co bych vám měl napsat k prvnímu dni, protože ...

... jsem nikam neletěl :-( ale ráno nasednul do vozítka, zvolil směr Olomouc a jel. Dal jsem si dostatečně velkou časovou rezervu kvůli uzavírce na Brno a na hlavním nádraží jsem byl asi 1,5 hod před odjezdem vlaku. Tak jsem se rozloučil s kamarádem, který vrátil autíčko zpět do Znojma (aspoň doufám, ještě sem s ním nemluvil).

První překvapení na mě čekalo při nastoupení do vlaku - bylo fakt narváno takovým způsobem, že se nedalo pomalu stát ani v uličce. Všechna kupé byla obsazena divnýma ženskejma. Po rozjetí vlaku přišlo druhé překvapení nejen pro mě, ale i pro ostatní spolu nástupivší. Ony ty divné dámy začaly zpívat. Po několika pěveckých číslech z nich vypadlo, že skončily třetí na soutěži, která se konala v Praze. Na štěstí jejich cesta končila v Hranicích na Moravě, protože poslouchat jejich muziku bych už déle nevydržel. Po jejich opuštění vlaku jsem měl celé kupé jen pro sebe. Tato situace ale netrvala dlouho. Po přejetí hranic si za mnou přisedli slovenští studenti. Slovo dalo slovo a zbytek cesty jsme pokecali snad úplně o všem.

Po příjezdu do Košic jsem byl mírně naštvaný kvůli nepříjemnému dešti. Než jsme se dostali (já a kolegyně z vlaku) na kolej, tak jsme pomalu ždímali oblečení. Ne že by tak moc pršelo, ale čekání na bus bylo dlouhé. Na koleji už na mě čekala paní na vrátnici, která mi předala klíče od mého pokoje. Po vybalení nezbytných věcí jsem ulehnul, neboť bylo pul 10 a ja byl z cesty unavený jako kotě.

 

Den 2 – první den ve firmě

Začátek mého dne byl klasický - záchod, sprcha, zuby atd. V devět hodin přímo před ubytovnou mě Jana (Jana Končeková - manažerka marketingového oddělení) naložila do auta a za 10 minut jsme byli ve firmě. Jedná se o firmu Kosit, která bych pouze lehce mohl přirovnat ke znojemské firmě ASA, ale o tom někdy jindy.

Prvně jsem absolvoval seznamovací kolečko se všemi možnými řediteli různých oddělení - personální a mzdové, obchodní, právnické, kontrola kvality, marketingové .... Jako poslední komu jsem se byl ukázat byl zástupce generálního ředitele pan ??? (nemůžu si zapamatovat jeho jméno, je to totiž Ital, tak mu pracovně říkám Malý Ital). S hlavním, tedy generálním, ředitelem panem Velkým Italem (otec malého ) jsem se zatím nestkal, protože byl pracovně doma v Benátkách. S Malým Italem jsme prohodili pár slov (odkud jsem,co bych chtěl vidět v podniku ... samozřejmě také pár zdvořilostních frází) v angličtině a pak jsem zaparkoval u ředitele personálního oddělení Ing. Milana Géceho (1. pád Géci).

Měl jsem štěstí. V tento den měl pan Géci přijímací pohovor s pěti budoucími pracovníky a jedním neúspěšným žadatelem. Ve čtyřech případech se jednalo o nábor řidičů na zimní sezónu a pokud se osvědčí jako dobří pracovníci, bude jim prodloužena smlouva na celý rok a následně na dobu určitou. Jako pátý přijatý člověk byla osoba (to se opravdu jinak říct nedá) do funkce zametače (klasická rychlá rota uklízející papírky na zemi). Když jsem uviděl jeho životopis, málem jsem spadnul ze židle. Nebyl moc dlouhý, tak se ho pokusím přepsat. Samozřejmě byl psán rukou, ne na stroji nebo pc.

 

Den 3 aneb zavalen papíry

Čumendu na personálním mám za sebou, tak bych měl začít něco dělat.

Tím něčím bylo vypracování nákladů na Vzdělávací program zaměstnanců za rok 2008. Pokud i dnes čekáte slohovou práci, tak vás musím zklamat. Na stůl jsem dostal cca 10-ti stránkový plán vzdělávání s předběžnýma kalkulacema a pak spoustu faktur a dalších dokladů za celý rok a už jsem jel. Přiřadit fakturu ke správnému oddělení, zkontrolovat správné zaevidování v účetnictví a zapsat si sumu. No a to jsem dělal téměř celý den, protože firma je to opravdu veliká. Pokud si někdo myslel po předchozím článku, že Kosit pouze vyváží odpad, tak se plete. V KOSITu se z odpadu vyrábí elektrická energie. Tzn., že je zde opravdu spoustu oddělení od zametačů, řidičů, ... přes mistry a různé nižší vedoucí ... a přes technology a ... až po top management. Po přiřazení a sečtení faktur u konkrétního oddělení jsem prováděl porovnání s plánem a výsledkem bylo zda byl plán splněn, nesplněn nebo překročen. Práce to byla mravenčí, ale někdo to udělat musel. Každopádně to ale byl příjemný den.

 

Den 4 a spousta informací

Celý dnešní den jsem strávil povídáním s řediteli :-)

Dopoledne jsem si popovídal s panem Ing. Kopernickým - ekonomickým (obchodním) ředitelem. Jak můžete vidět na obrázku (pro zvětšení klikni), vysvětlil mi jak dělají obchod. I když je to pro vás nejspíš nepochopitelná čmáranice, tak věřte, že je v tom naprosto jednoduchý a dokonale logický systém. Bylo to opravdu poučné a vůbec jsem nešetřil otázkama. Po cca jeden a půl hodinové debatě (zjistil jsem, že firma má roční obrat více než 400 mil. Ks) jsme se vydali podívat do spalovny. Jednalo se jen o rychlou návštěvu, protože pan Ing. Kopernický, zde potřeboval něco vyřídit. Hlavní návštěva mě teprve čeká. Po návratu zpět do kanceláře jsme si jen tak okrajově popovídali o technologii spalovny a šli na vepřo, knedlo, zelo :-)

Po obědě jsem se sešel s ředitelem finančního (účetního) oddělení panem Ing. Eliášem. Ti co mě znají, vědí, že učto není moje hobby. Než jsem vešel do kanceláře, hodně jsem přemýšlel o čem si budeme povídat, skoro jsem se bál :-) ale úplně zbytečně. Nahodil jsem první klasickou otázku: "Jak to tady funguje?". Pan Ing. Eliáš se rozpovídal a pak už jsem nemusel nad otázkami přemýšlet. Asi mi četl myšlenky, než jsem se na něco zeptal už se vzduchem nesla odpověď. Samozřejmě jsem měl i doplňující otázky, ale moc jich opravdu nebylo. Jeho přednes byl opravdu našlapaný informací, až jsem se divil, že to stíhám pobírat. Každopádně ani po jeho úchvatném povídání svůj názor na účto nezměním.

Po rozhovorech s pány řediteli (Ing. Géci, Ing. Kopernický a Ing. Eliáš) vím, že každý z nich má na podnik různý pohled a různé požadavky (někdy i protichůdné), ale vždy se stejným cílem. Komunikace mezi nimi je na velmi dobré úrovni a v současné době se dá říct, že firma jede na 120% (podrobnější představení firmy si nechávám na víkend, až bude trochu víc času).

S nadšením se s vámi loučím a přeji krásný večer.

 

Den 5 přináší první obrázky

Než začnete číst dnešní článek, tak se radši posaďte, protože většina z vás uvidí co ještě neviděla.

Dnešní den jsem strávil s ředitelem PR oddělení (nepamatuji si jeho jméno, není to sice Ital ale Maďar, který studoval v USA) a velmi se mi to líbilo. Domu jsem si odnesl tričko a kšiltovku :-) Opět jsme si povídali o tom jak a co vlastně dělají, na co se zaměřují ... Podniková kultura firmy je propracovaná do nejmenšího detajlu a spousta dalších by se od firmy Kosit mohla učit. PR se především zaměřuje na malé děti a učí je, jak správně třídit odpad. Kosit pro ně pořádá spoustu akcí a má i vybudované své vlastní vzdělávací středisko, ve kterém se každý den vystřídá cca 100 dětí. Samozřejmostí je i komunikace s širokou veřejností, ale těch způsobů je tak moc, že rozepisovat se mi to tu nechce, spíš si to nechám na BP. Po ukázce všech činností s PR souvisejících, jsme se i s Janou sestavovali rozpočet pro PR oddělení na příští rok. Bylo to velmi zajímavé jak lítalo 100.000 tam 200.000 tam atd., když jsem po včerejší zkušenosti věděl, že pan Ing. Eliáš velmi nerad dává peníze do marketingu. Říká, že to stojí spoustu peněž a zpětný zisk se jen těžko počítá (pokud to vůbec jde). Dokonce pan ředitel PR se mi přiznal, že mu pan Eliáš říká: "Běž radši domu, nic nedělej a my ti přidáme plat, protože na co sáhneš stojí spoustu peněz (samozřejmě myšleno jako sranda)."

PR oddělení je plné spousty propagačních materiálů, ale hlavně i různých fotek související s činností firmy. Pár kousků vám ukáži, ale opravdu se připravte na ... Fotky (případně články) pocházejí z proslavené oblasti Luník IX a jestli mi někdy někdo řekne, že mám doma neuklizeno, tak ho expres posílám do Košic .

 

Den 6 jsem strávil ve spalovně

a zas přínáším trochu fotek

Tak kde jsem byl, už víte z nadpisu a celým areálem mě prováděl pan ředitel spalovny Ing. Ferenci (btw. studoval na VUT v Brně). Vysvětlil mi co a jak funguje, občas mě zbombardoval různýma chemickýma reakcema , ale jinak opět skvělí :-) Podíval jsem si i do velína . Kdyby z vás někdo chtěl třeba zánovní sedačku do obýváku, tak dejte vědět. Jak jsem psal minule, že firma jede na 120%, tak byste jí tím pomohli. Co jak funguje, tím vás zatěžovat nebudu, protože jsem stejně půlku zapomněl a z té druhé bych plácal nesmysly. Myslím, že fotka vydá za tisíc slov.

Přeji příjemné podívání a krásný víkend.

 

Den 7 & 8 v malém velkoměstě

Předposlední víkend v cizině mám za sebou.

Víkend začal už v pátek večer hned na koleji, která byla z 90% prázdná a ve třetím poschodí se konala párty. Sešlo se nás tam tak 10, ale do hodiny tam zůstali organizátoři sami, neboť styl jejich muziky (tuc tuc, bum bum) nás všechny vyhnal zpátky na pokoje.

V sobotu jsem si pospal trochu dýl a pak vyrazil s kamarády omrknout okolí. Cca po 10 minutách chůze jsme se ocitli v nově otevřeném obchodím centru Optima (to stejné jako Olympie v Brně, ale řekl bych že větší), kde jsme strávili dlouhý čas vybíráním dárků. Ještě jsem totiž nezačal a až se vrátím domů, tak moc času mít nebudu. Na doporučení svých slovenských kamarádů jsem si dal v centru na oběd halušky, na kterých jsem si velmi pochutnal. Po pozdním obědě jsme si zašli nakoupit do Hypernovy a vydali se z pět na kolej. Po návratu jsem si nechal vysvětlit, jak stahovat z lokální sítě filmy, muziku atd.

Dnes jsem se z postele dostal až před časem oběda, vykonal klasické ranní hygienické potřeby a šel se naobědvat do studentské jídelny vzdálené asi tak 2 minuty. V jídelně jsou příjemné ceny, ale výběr jídel je každý den stejný - online náhled na jídelníček. Dnešní odpoledne tu bylo krásně, ale více méně každý z ubytovaných potřeboval něco zařídit, tak jsme se zbytkem nicnedělajících koukli na pár dílů ze Springfieldu, během kterých tvořím tento článek. Každopádně dnes ponocovat nebudu. Po osmé musím být zas na pracovišti a začít tvořit něco do BP.

V předchozích článcích jsem slíbil, že vám něco povím o firmě KOSIT. Takové ty běžné informace se dozvíte na stránce www.kosit.sk. Já se spíše pokusím sepsat věci, které na stránkách nevyčtete.

Firma Kosit a.s. se zabývá odpadem a jeho zpracováním. Svůj slogan "Změňme odpad na surovinu" má v Bruselu zaregistrovaný jako ochranou známku včetně loga. V současnosti má firma obrat téměř 0,5 mld. Sk ročně a z toho 3,5% tvoří čistý zisk. Firma nestíhá likvidovat odpad a plánuje uvést do provozu druhý kotel. Spuštění druhého kotle si ovšem vyžádá investici ve výši 400 mil Sk. Tato investice bude kryta bankovním úvěrem a podle plánu by měl být splacen do 10-ti let. Při spalování dochází k obrovské tvorbě tepla (více než 800°ů C), pomocí kterého je ohřívána voda pro domácnosti. Pro tuto činnost je však použito jen nepatrné množství a zbytek ve formě páry uniká do ovzduší. V investici je i započtená parní turbína, pomocí které se výrazným způsobem zefektivní výroba elektrické energie, která je v současnosti brána jen jako vedlejší produkt. V oblasti elektrické energie dochází však k menšímu paradoxu. Zatímco v ČR je cena "zelené" elektrické energie státem stanovena nad normální tržní cenu, tak na Slovensku se vykupuje cca za 1,50Sk.

Mimo zpracování odpadu se firma zabývá tzv. zimní údržbou - prohrnování silnic atd. Jedná se o sezónní záležitost (prosinec - březen), na kterou firma najímá až 100 dalších zaměstnanců. Převážně se jedná o řidiče nákladních aut - pluhů. Během roku se ale ve firmě vystřídá také spousta zaměstnanců. Na pozice zametačů jsou v převážné většině najímání lidé z Luníku IX. Podle Ing. Géciho (personální ředitel) někteří v ruce nikdy lopatu a koště nedrželi, tak jsou propuštěni, jiní odejdou sami (respektive po třech týdnech nepřijdou do práce) a další poruší různé firemní předpisy. Nejčastěji nadýchají pár promile. Pokud však ve firmě vydrží déle jak 6 měsíců, čeká na ně zvýšení platu, různé odměny a další výhody. Nástupní plat pro tyto pozice je 14.300,- Sk. hrubého. Ostatní pracovní pozice (administrativa, technologie, management) jsou naopak velmi stabilní a téměř všichni zaměstnanci jsou zde od samotného vzniku firmy. Pokud by vás ještě něco zajímalo, tak se pokusím v komentářích odpovědět.

 

Den 9, 10, 11 a snad 100 e-mailů

Zadání BP mám jasné, potřebné instrukce jsem dostal, tak hurá do boje.

V pondělí ráno jsem se opět sešel s Janou ve firmě a domluvili jsme se na konkrétních věcech pro mou práci. Dostal jsem za úkol popsat postavení Kositu na trhu v oblasti východního Slovenska, porovnání s konkurencí včetně marketingových aktivit a jejich nástrojů. Měl jsem se především zaměřit na města Košice, Prešov, Rožňava, Michalovce a pár dalších. Samozřejmě konkurencí pro Kosit jsou i skládky, které své služby poskytují levněji, ale ... ve finále je cena skoro stejná. Tohle všechno bych měl uvést v práci než se dostanu k samotnému výzkumu, který firma Kosit již udělala (více než tisíc respondentů - naštěstí již sepsané v excelu jako primární data, takže si pak budu už jen vyhrávat s grafy, tabulkami, koeficienty, ...). Naše domluva trvala asi hodinu a pak jsme se každý věnoval svému úkolu. Říkal jsem si, že to bude v pohodě, že firem zabývající se odpadem moc není, ale opak byl pravdou. Přemýšlel jsem, jak se zaměřit na ty správné firmy a napadlomě, oslovit starosty všech měst a městských částí, které mám na seznamu.

Úterní dopoledne jsem strávili v enviromentální třídě firmy Kosit jako pozorovatel, jak probíhá práce s dětmi. Těšil jsem se na zábavu, ale dětičky z první a druhé třídy mě vyvedly z omylu. Tak jsem se těšil na ubytovnu jak nikdy, protože tam je totiž klid. Vím, že nikdy nebudu učit na ZŠ. Naštěstí v 13:00 byl konec všemu tomu chaosu.

No a dnes pokračuje rozesílání mailů (tentokrát rovnou z ubytovny) na všechny strany, abych získal přehled o firmách, které zabezpečují odvoz odpadu z různých částí měst. Nejvíce času trávím hledáním kontaktu na správnou osobu. Tu ale nastává problém, že ne každý odpoví včas. Z desítek rozeslaných mailů jsem zatím obdržel pouze tři odpovědi. Zítra to dám celé dohromady a má práce snad začne nabírat "kvalitní" obsah .

 

Den 12 + 13 a průmyslová špionáž :-)

Jako neznámá osoba jsem využíván k nesportovním praktikám :-)

Další pracovní týden je za námi a já si poslední dva dny připadal jak agent 007. PR oddělení by potřebovalo zjistit co nejvíce informací o své konkurenci na celém východním Slovensku, ale jako firma známá nemůže obvolávat své protivníky, protože by jim nikdo nic neřekl. Tak přišla řada na mě . Prvně jsem zjistil jaké firmy se starají o odpad v konkrétních obcích a pak to teprve začalo být zajímavé. Měl jsem zjistit jaké marketingové aktivity firmy provozují a zda a jaké mají pro tuto činnost sponzory. Zavolat do firmy nebyl problém. Jmenuji se ..., jsem studentem ... a chtěl bych se zeptat na informace ohledně ... pro svou BP (musel jsem trochu zalhat, abych ty info získal), no zkrátka proslov hodný Oscara a pak se ozvalo: "Chvilku vydržte, přepojím Vás na příslušné oddělení" a celou básničku jsem musel opakovat. No a když už mě chtěli přepojit asi na pátého člověka, tak tam ve finále nebyl a dozvěděl jsem se prd (stalo se asi ve dvou případech). Sám jsem nevěřil, jak budou kompetentní lidé sdílní. Někteří mi popřáli i hodně úspěchů, ale jen kdyby věděli ...

 

Foto


 

 

 

 

 

 

 


Aktuálně na SVŠE