SOUKROMÁ VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ
generálním partnerem školy je Město Znojmo
Home > Mezinárodní vztahy > Zahraniční praxe studentů > Lada Mičulková – Banská Bystrica – Slovensko

Lada Mičulková – Banská Bystrica – Slovensko


Banská Bystrica je krajské město ve středním Slovensku a je vzdálené od Znojma cca 350 km, tj. asi 5 hodin autobusem. Ještě že jezdí přímý spoj z Brna do Banské Bystrice. Vlakem jezdit neumím a už se vidím, jak přestupuju třeba v Bratislavě. Po příjezdu se mě zmocnil pocit Alenky v Říši divů. Kudy se dostanu na zastávku městské dopravy? Zvolila jsem tu nejlepší metodu, a to jít s davem. Cesta na koleje už byla lepší. Na kolejích Univerzity Mateja Bela byli z větší části už jen studenti z programu Erasmus, protože probíhalo zkouškové a většina studentů je doma.

V první pracovní den jsem měla schůzku s vedoucí praxe, profesorkou Gabrielou Korimovou. Domluvily jsme se, jak bude má pracovní stáž probíhat a hlavně co bych se chtěla dozvědět. První týden jsem se zaměřila na chráněnou dílnu Integra n. o., která byla založena občanským sdružením OZ CHRABYD. Zde jsem se chtěla hlavně dozvědět co nejvíce informací, které budu potřebovat pro svoji bakalářskou práci. Díky ochotě ředitele a vedoucího výroby jsem se dozvěděla vše potřebné o chodu chráněné dílny.

Další týden jsem měla více osobního volna, který jsem využila hlavně k poznávání města a místních obchodů. Abych nezahálela, vyhledala jsem si v banskobystrickém okrese další chráněné dílny a shromažďovala informace pro BP.

Poslední týden praxe jsem se zaměřila na zařízení sociálních služeb Betonika Priechod, které provozuje také OZ CHRABYD. Zde mě ředitelka seznámila s fungováním zařízení a také jsme se zapojila do pracovní terapie s klienty. Překvapilo mě, jak rychle mě klienti přijali a nebránili se kontaktu se mnou.

Mým největším zážitkem za celé 3 týdny byl hokejový zápas MS 2011 Česko–Slovensko, který se vysílal živě v průběhu Majálesu. Byl to nepopsatelný pocit stát mezi tisíci Slováky a jediná fandit nahlas Čechům.

Jsem ráda, že mi SVŠE umožnila vycestovat a podívat se do neznámého prostředí, ve kterém jsem se musela rychle zorientovat a naučit žít.

 


Aktuálně na SVŠE