SOUKROMÁ VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ
generálním partnerem školy je Město Znojmo
Home > Mezinárodní vztahy > Zahraniční praxe studentů > Kateřina Krátká – Langenthal – Švýcarsko

Kateřina Krátká – Langenthal – Švýcarsko


Když jsem se dozvěděla o příležitosti pracovat nějakou dobu v zahraničí, vůbec jsem neváhala a začala jsem o této nabídce přemýšlet. Na druhou stranu kdy se Vám tato nabídka poštěstí, když Vám ještě k tomu škola zaplatí cestu, ubytování a pojištění. A to se opravdu neodmítá. Zprvu se mi zalíbila z nabízených zemí Itálie, ale bohužel zde nepřijímali tento rok praktikanty a já měla na výběr z ostatních zemí. Jako náhrada zde přicházelo k úvaze Švýcarsko, do kterého jsem se bála kvůli druhému jazyku – němčině, ve kterém si nejsem tak jistá jako v angličtině. Ale nakonec jsem se rozhodla možná i líp než původně. A s jazykem nebyl problém.

Švýcarsko je opravdu krásná země jak jsem sama zjistila, díky skvělým Čechům kteří se mě zde ujali a provedli mě po spoustě míst. Byly to například místa v blízkosti pohoří Jura - zřícenina Neu Falkenstein, vyhlídka Balmberg, město ve francouzském kantonu Neuchatel a jezero které ho obklopuje, dále krásný kamenný přírodní úkaz Creux du Van, historické město Lucern, vodopády St. Beatus Hohlen, zámek Hunegg a jezero Thun v jeho blízkosti, krásné vyhlídky Chuderhusi a Affoltern v Ementálském údolí na pohoří JungFrau a v neposlední řadě výšlap na Napf (1410 m) s překrásným výhledem na Alpy. Takže si myslím, že za dva víkendy a pár večerů jsem toho viděla na Švýcarsko opravdu dost, a to nepočítám krásné městečko Langenthal, kde v průběhu mého pobytu probíhala kulturní noc, které jsem se také zúčastnila. Zde jsem mohla vidět Švýcarský národní nástroj Alpský roh (Alphorn).

Můj první den jsem díky skvělé nadřízené dostala hned zasloužené volno a to po velice náročné cestě autobusem. Následující den začal prohlídkou všech budov, které AMMANN má. V Langenthalu to je zhruba 5 budov. Po tomto velkém kolečku a představení skoro všech oddělení mi byla postupem dní zadávána práce od drobných kancelářských po například úkol týkající se vyhledávání informací o 200 dodavatelích, který mi trval několik dní. U tohoto úkolu jsem se naučila pracovat s programem SAP. Což bylo velice poučné.

Lidé zde byli velice ochotní, na přechodech stavilo každé auto, ale to může také korespondovat s vysokou výší pokuty za nedání přednosti chodci. Na druhou stranu uzavřenost místních, kromě skvělé domácí, byla zvláštní. Už jen v práci šlo vidět, jak si každý raději hledí svého. Mnohé také překvapí početné množství střelnic a vojenských středisek. Je zde totiž povinná vojenská služba. Ke Švýcarsku také patří krávy a jejich typická ozdoba – zvonce nejrůznějších velikostí a že jich bylo všude dost, nepočítaje ovce a kozy. Samozřejmě, že se nedá odjet bez čokolády a sýrů. Sice ceny jsou zde poměrně k ČR vysoké, ale kvalita potravin se nedá srovnávat.

Doporučuju studentům, aby takovouto příležitost využili a neváhali! Stojí to za to.

 

Fotogalerie


 

Aktuálně na SVŠE